Çene Düzensizliği Tedavisi Ne Zaman Başlamalı?

Çene Düzensizliği Tedavisi Ne Zaman Başlamalıdır?

Çene düzensizliği gidermede kullanılan cihaz ve aygıtlar hastada mevcut olan büyüme ve gelişim potansiyeli ile enerjisinden faydalanarak etki eder; Dolayısıyla tedavi, büyüme ve gelişimi devam eden çocuklarda uygulanır ve bu dönem bitmeden sonuca ulaşmak gerekir. İşte bu yüzden tedavi zamanlaması bu hastalarda çok önemlidir.

Çene büyüme ve gelişimleri erkeklerde 14-16, kızlarda ise 13-15 yaşlarında tamamlanır. Dolayısı ile bu yaştan sonra bahsettiğimiz ortopedik cihazlar ile çene düzensizliklerinin düzeltilmesi mümkün olmamakta. Bu durumda olan hastalarımızın tedavisi için iki tedavi alternatifi vardır.

Birincisi, tel tedavisi ile beraber çene yapılarına yönelik cerahi işlem içeren ortognatik tedavidir. İkincisi ise yalnızca diş teli ile yapılan kamuflaj tedavidir. Bu iki seçenek arasında tercih yaparken; düzensizliğin şiddeti ve hastanın beklentisi belirleyici rol oynar.

Anneler babalar, 

Çocuğunuzda bu düzensizlikleri siz farkedemeyebilirsiniz. Bu yüzden çocuğunuz 9-10 yaşına geldiğinde mutlaka bir ortodonti uzmanına muayeneye götürmeniz son derece önemlidir.

Sosyal Medya kanallarımız FACEBOOK, INSTAGRAM üzerinden bizleri takip ederek güncel bilgilendirme ve haberlerden ilk siz haberdar olabilirsiniz.

YOUTUBE kanalımız üzerinden ise bilgilendirme videolarımızı takip edebilirsiniz.

Soru, görüş yada önerileriniz olması halinde lütfen BURADAN Bizimle iletişime geçiniz.

Yorum yapın