Diş Taşı Temizletmek Zararlı Mıdır…..?

Diş Taşı Temizletmek Zararlı Mıdır?

Tartar (diş taşı), tükrükte bulunan minerallerin, dişlerin üzerinde biriken yemek artıklarının oluşturduğu bakteri plağının üzerine çökmesi ile oluşan sert eklentilerdir. Bu diş taşların bir çok zararlı etkisi vardır.

Ağızde bakterilerin çoğalması için elverişli ortam oluşturarark diş ürük insidansını arttırır. Ağzın çok kötü kokmasına sebep olur. Ayrıca çoğunlukla dişetine yakın alanlarda biriktiği için hem bakteriyel olarak hem de mekanik olarak dişetinin iltihaplanmasına ve dişeti çekilmesine neden olur.

Dişeti çekilmesi, iyileşmesi kolay olmayan bir hastalık olmak ile birlikte, diş köklerini barındıran kemik kısımların rezorbsiyonu (erimesi) buna eşlik eder. Alveol kemiği rezorbsiyonu dişlerin kemik desteklerini kaybettiği anlamına gelir ve bazen çürüksüz sapasağlam dişlerimizi bile kaybetmemize sebep olur.

Yukarıda bahsettğimiz tüm sebeplerden dolayı tüm hastalarımıza ortalama altı ayda bir diştaşlarını temizletmelerini öğütleriz. Bu işlem ehil bir el ile yapıldığında kesinlikle hiç zararlı dğildir; tam tersine rutin bir şekilde yapılması son derece önemlidir.

Yorum yapın