Ortodonti veya Diş Teli Tedavisini Kim Yapmalı?

Ortodonti veya Diş Teli Tedavisi

Ortodonti veya diş teli tedavisi, dişlerde veya çene yapılarında var olan veya gelişebilecek olan düzensizliklerin giderilmesi veya önlenmesi için yapılan komplike bir tedavidir. Eğer sizin de görebildiğiniz bu tarz bir düzensizliğiniz varsa mutlaka bir an önce bir ortodonti uzmanına muayene olmanızda fayda vardır.

Ortodonti uzmanı diyorum çünkü Ortodonti, 5 yıllık diş hekimliği eğitiminden sonra 3-5 yıllık daha üst bir eğitim gerektiren bir uzmanlık alanıdır. Bu iş böyle bir kaç kurs veya bir kaç seminer ile basitçe öğrenilecek bir iş değildir.

Maalesef ülkemizde diş hekimi olmadan diş tedavisi yapan teknisyenler olduğu gibi, bir kaç ortodonti kursuna veya seminere katılıp, hastalara tel takıp ortodonti yapmaya çalışan ve üzücü sonuçlara sebep olan diş hekimleri vardır.

Doğru yöntem kullanılmadan ve eğitimini almış ehil bir hekim tarafından yapılmayan tedaviler, bazen dönüşü olmayan kalıcı hasar ve anormallikler ile sonuçlanabilir. Söz konusu sizin veya çocuğunuzun sağlığı olduğu için çok titiz ve seçici davranmanızda fayda vardır. Mutlaka başvurduğunuz hekimin uzmanlık eğitimi alıp almadığını iyi araştırın ve sağlığınızı ehil ellere gönül rahatlığı ile teslim edin.

Yorum yapın