Diş Teli Tedavisi Ağız Bakımı

Diş Teli Tedavisi İle Ağız Bakımı

Diş Teli Tedavisi Sırasında Ağız Bakımı

Diş Teli tedavisi çenesel veya dişsel bozukluk veya düzensizliklerde, hem daha estetik hem de daha sağlıklı bir ağız ve diş yapısına kavuşmak amacı ile yapılan tedavidir. Diş teli tedavisi hastalar tarafından çıkarılıp takılabilen hareketli cihaz ve apareyler (damaklık) veya dişlerin üzerine uzman hekim tarafından yapıştırılıp sabitlenen apareyler (braket) ile yapılır.

Hareketli aparey kullanan hastalar, apareylerini yemek sırasında çıkarırlar. Diş teli kullanan hastaların dikkat etmesi gereken en önemli nokta şu; Her yemekten sonra mutlak suret ile apareylerini geri takmadan önce dişlerini güzel bir şekilde fırçalamalarıdır (dışarıdaki fırçalamaları diş macunu kullanmadan da olsa). Yemekten sonra dişlerin üzerinde ve aralarında kalacak besin artıkları etkin bir şekilde fırçalanarak uzaklaştırılmaz ise, apareyin altında kalacaklarından aparey kullanılmayan ağızlara göre çok daha hızlı bir şekilde dişlerinde leke ve çürükler başlar. Bununla beraber apareylerini günde en az iki kere diş fırçası kullanılarak su ve sabun ile fırçalamalıdırlar. Daha da etkin bir aparey temzliği için ortalama iki günde bir “protez temizleme tableti” kullanmalarını öğütleriz.

Bu şekilde ağız diş teli bakımı ve aparey bakımını düzenli yapan hastalarımız, tedavi süreçleri boyunca diş lekesi, çürüğü, diş eti problemi veya ağız kokusu problemi yaşamazlar.

Sabit aparey kullanan hastlalarda is diş fırçalama oldukça daha fazla önem arz eder. Çünkü bu hastalar yemek sırasında apareylerini çıkaramaz ve onlar ile yemek yerler. Hekim tarafından dişlerin üzerine yapıştırılan ister metal ister seramik braketler, düz yüzeylere sahip olmadıklarından üzerlerinde ve etrafında besin artıklarının daha fazla yapışması için elverişli alanlar oluştururlar. İşte bu besin artıklarının etkin bir şekilde uzaklştırılmaları için hasta diğer bireylere göre daha fazla emek ve gayret sarfetmelidir.

Sabit aparey (diş teli) kullanan hastalarımız küçük atıştırma da olsa sürekli diş fırçasını yanında bulundurarak her öğünden sonra macunsuz da olsa mutlaka dişlerini fırçalamalıdır. Bu hastalarımız orta sertlikte normal diş fırçalarını kullanabilecekleri gibi daha etkili olan “Ortodontik Fırça” kullanabilirler. Gece fırçalamasından sonra daha detaylı temizlik elde etmek için “Diş Arası Fırça” ve ağız bakım sularından da faydalanmalıdırlar.

Eğer bu bakım kurallarına riayet edilmez ise bu uzun süren, sabır ve emek gerektiren ortodontik tedavi bitiminde iyi sıralanmış ama maalesef lekelenmiş veya çürümüş dişler ile karşı kaşıya kanabilir. Dolayısı ile hem güzel hem sağlıklı dişlere sahip olabilmek için tüm hastaların bu bakımları yapmaları şarttır.

Detaylı bilgilendirmelerimiz için bizleri Sosyal Medya kanallarımız FACEBOOK, INSTAGRAM üzerinden takip edebilirsiniz.

YOUTUBE kanalımızdan güncel videolarımızı izleyebilirsiniz.

Yorum yapın