Diş Teli Dişleri Çürütür Mü….?

Diş Teli Dişleri Çürütür mü?

Diş teli dişleri çürütür mü, sıklıkla karşılaştığımız soruların başında gelmektedir. Konuyu netleştirmek gerekirse;

İnsanlarımızın diş sağlığı bilinci ve estetik beklentileri arttıkça son yıllarda ortodontik tedavi veya diş teli tedavisine rağbet artmıştır. Ortodontik tedavi ile daha güzel ve daha estetik dişlere kavuşmak mümkün iken, biz hekimler için ise esas amaç daha sağlıklı bir ağız ve diş yapısı tesis etmektir.

Her alanda olduğu gibi bu konuda da doğru bilgilerin yanında bilgi kirliliğine sıkça rastlanıyor. Bunların başında gelen söylemlerden bir tanesi de; “Diş Teli Dişleri çürütür” yanılgısı.

Aslında bu tamamen hatalı bir bilgidir. Dişlere uygulanan braketlerin veya tellerin dişlerde leke veya çürük oluşturmak gibi bir özelliği yoktur. Fakat dişlerin üzerine yapıştırdığmız bu yapılar, hasta tarafından çıkarılıp takılma özelliği olmadığından dolayı yemek yeme sırasında daha kolay ve daha fazla yemek artıklarının yapışmasına elverişli ortam sağlamaktadır. Ayrıca yine sabit olduklarından dolayı diş fırçalama sırasında temizleme etkinliğini zorlaştırmaktadırlar.

İşte bütün bu sebeplerden dolayı biz ortodontistler bu tarz sabit apareyleri kullanan hastalarımızdan ağız bakımlarına daha fazla emek ve daha fazla zaman harcamalarını isteriz. Belirttiğimiz şekilde bakım gerçekleştirilir ise diş teli kullanımının dişlere hiç bir olumsuz etkisi olmamaktadır.

Küçük bir atıştırma da olsa her öğünden sonra dişlerini fırçalamasını, her bir fırçalamayı en az 2 dakika sürdürmesini, dışarıda olduğu zaman eve dönmeyi beklemeyip macunsuz da olsa mutlaka dişlerini fırçalamasını, detaylı temizlik sağlayan diş arası fırçasını ve ağız bakım suyu kullanmasını mutlaka hastalarımıza öğütleriz.

Tüm bu bahsettiklerime dikkat eden hastalarımız, ortodontik diş teli tedavilerini hasarsız ve çürüksüz bir şekilde tamamlıyorlar ve güven dolu gülüşler ile hayatlarına devam ediyorlar. Bu vesile ile sağlıklı gülüşler için diş bakımı ve ağız sağlığının önemini bir kez daha ön plana çıkarıyoruz.

Sosyal Medya kanallarımız FACEBOOK, INSTAGRAM üzerinden bizleri takip ederek güncel bilgilendirme ve haberlerden ilk siz haberdar olabilirsiniz.

YOUTUBE kanalımız üzerinden ise bilgilendirme videolarımızı takip edebilirsiniz.

Soru, görüş yada önerileriniz olması halinde lütfen BURADAN Bizimle iletişime geçiniz.

Yorum yapın