Ortodontik Tedavi (Diş Teli) Pahalı mı….?

Diş Teli Pahalı mı?

Son yıllarda toplumumuzda ağız ve diş sağlığı bilinci ve insanlarımızın bu konuya verdiği önemin artması sevindirici bir gelişme. Fakat ülkemizin ve insanlarımızın ekonomik durumu bazen bu alanda iyi ve kaliteli bir hizmet alınmasını zorlaştırmaktadır.

Bu yazımızda, ilk bakışta yüksek maliyetli görünen ve bir çok kişiyi başlayıp başlamamakta tereddüde düşüren ortodontik (diş teli) tedaviyi ele alacağız. Bu konuda bu tedaviyi yaptırdığımız taktirde kazanacaklarımızı ve yaptırmadığımız taktirde kaybedeceklerimizi kıyaslacayağız ve bunu yaparken, ortodontinin tedavi ettiği iki ana problemi irdeleyeceğiz.

Birincisi, çenesel bozukluk ve düzensizlikler ve bunların büyümekte olan çocuklarda tedavisi. Bu düzensizlikler genetik ve çevresel bir çok sebep ile ortaya çıkar ve ideal tedavileri ergenlik ve ergenliğin hemen öncesi döneminde tedavi edilmeleri en iyi sonuçları verir. Bu tarz düzensizlikler, çene yapılarının gelişim yönlerine etki eden ortopedik cihaz ve apareyler ile tedavi edilir. Bu yaşlarda yapılacak bu tedaviler, yapılmadığı taktirde ileride yetişkinlikte yapılmak zorunda kalınacak çenesel cerrahi işlem içeren ortodontik tedavilerin maliyetlerinin üçte bir veya dörtte birine ancak tekabül etmektedir. Unutmayalım ki bu çenesel düzensizlikler, kişinin estetiğinde ciddi sıkıntılar meydana getirdiği gibi kişinin konuşma ve yeme gibi ağız ve diş yapıları ile yapacağı günlük ve hayati fonksiyonlarda aşırı zorluklara sebep verir.

İkincisi ise dişsel bozukluk ve düzensizliklerdir. Bu düzensizlikler, çocuklarda olduğu gibi yetişkin ve ileri yaşlarda da ortodonti ile tedavi edilebilirler. Artık günümüzde 7’den 70’e her yaşta ortodontik tedavi yapmak mümkündür. Dişsel düzensizlikler ilk bakışta yalnızca kişinin estetiğini bozduğu düşünülse de, birçok açıdan ağız ve diş sağlığını önemli ölçüde olumsuz etkilediği bir gerçektir.

Düzgün sıralanmayan dişlerin temizliği etkin bir biçimde yapılamaz , ve diş eti hastalıklarından tutun ağız kokusu, diş çürükleri ve bu nedenler ile diş kaybına kadar bir çok diş sağlığı problemine yatkınlığı attırmaktadır. Bu tarz ağız ve diş yapısına sahip ve bu problemler ile karşı karşıya kalan bir kişinin diş tedavilerine ve kaybettiği yalnızca iki veya üç dişinin yerine yaptıracağı implant veya protezler, ve bunların belirli aralıklar ile yenilenmelerinin maliyetleri, ortodontik tedavilerin maliyetlerini bir hayli geçmektedir.

Tüm bu gerçekler ışığında, ortodontik (diş teli) tedavisi, düzeltici ve iyileştirici bir tedavi olduğu kadar daha da büyük ve maliyetli bir çok problemin önleyici tedavisi sayılır.

Yorum yapın