İmplant Tedavisi Nedir?

implant tedavisi nedir

İmplant Tedavisi Nedir?

İmplant tedavisi, ağızda eksilen dişlerin yerine, çene kemiğine yerleştirilen diş kökü olarak belirtilebilir. Yerleştirilen diş kökleri dayanıklılığı artırması adına titanyumdan üretilmektedir.

Diş eksikliği tedavisinde uygulanan en modern tedavi yöntemidir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte implant uygulaması ağrısız ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

İmplant uygulaması, klasik protez uygulamalarına alternatif olarak sunulmaktadır.

İmplant uygulamalarındaki en son yenilik, flapless uygulamasıdır. Flapless tekniği, dikişsiz olarak implant uygulaması gerçekleştirilmesidir. Flapless tekniğinde dişeti kesilmemekte, böylece dikiş atılmasına gereksinim duyulmadan implant tedavisi uygulanabilmektedir.

İmplant Tedavisi Kimler İçin Gereklidir?

Alt Çenedeki Dişlerinin Tamamını Kaybedip Protez Taşıyanlar:

Alt çenede protez taşıyan hastalar çoğunlukla ağrıdan ve besinleri iyi çiğneyememekten şikayet ekmektedirler. Bu şikayetler ilerleyen süreçte proteze destek olan kemik dokusunun erimesi ile birlikte artmaktadır.

Bu tip rahatsızlıklarda implant tedavisi ile ağrı ve çiğneyememe problemi ortadan kalktığı gibi, ilerleyen süreçte yaşanabilecek kemik erimesinin de önüne geçilmektedir.

Üst Çenedeki Dişlerinin Tamamını Kaybedip Protez Taşıyanlar:

Üst çenedeki protezler, alt çene protezleri ile kıyaslandığında daha stabildir. Ancak damağı kapatan tasarımı sebebiyle tat alma duygusu azalmakta, bu da mide bulantısına ve rahatsızlıklara sebebiyet vermektedir. İmplant uygulaması ile bu problemin önüne geçilebilmesi mümkündür.

Alt – Üst Çenede Dişlerinin Bir Kısmını Kaybedenler:

Kancalar ile tutturulan protezler çirkin bir görüntü sergilemektedir. Bir diğer problem ise bu işlemi yaptırabilmek için sağlam dişlerden bir kısmını da kestirmek gerekebilmektedir.

Protez işlemi yapılırken buna gerek kalmamaktadır. Sağlam olan dişleriniz için işlem yapılmamaktadır. İşlem sonrasında görünümde de estetik açıdan bir sıkıntı olmamaktadır.

Tek Dişini Kaybedenler:

Tek bir dişin restorasyonu için yanındaki en az iki dişin feda edilmesi gerekirken, impalnt uygulamasında komşu dişlerin feda edilmesine gerek yoktur. Böylelikle sağlam dişleriniz üzerinde işlem yapılmamaktadır.

İmplant Tedavisi Avantajları

  • Besinler daha iyi çiğnenebilmektedir,
  • Estetik bir görünüm sağlanmaktadır,
  • Özgüvenin ile birlikte daha mutlu bir sosyal hayat,
  • Her şey yenebildiği için daha sağlıklı ve dengeli beslenme.

Yorum yapın